Q&A

Fámy a mýty a omyly a předsudky. Ale i zbožšťování a idealizace.

Hliněné omítky jsou obestřeny hávem mnohých tajemství.

Připravila jsem na svém webu sekci s odpověďmi na nejčastější otazníky kolem stavební hlíny. Pokud najdete odpověď na svoji otázku - skvělé! Pokud ne, dejte mi jakkoliv vědět a já se pokusím zneškodnit nový otazník jednou provždy.

Jsou hliněné omítky vhodné pro svépomocné stavitele?

Říkám jasné "ano". Hliněné omítky jsou velmi vhodné pro realizaci svépomocí. Ke kterému materiálu bychom mohli mít, jako lidé, blíž, než k hlíně?

Je ale fér dodat, že podpora odborníka je taky důležitá. Názorné ukázky, vedení či možnost průběžných konzultací, (by) byla dle zkušeností mnoha klientů, kteří se na hlínu s nadšením vrhli od začátku sami, k nezaplacení. Neučte se z chyb na úkor vlastního času a investované energie.

Můžu mít hliněnou omítku v koupelně?

Jistě, že ano. Hlína se do koupelen velmi dobře hodí, protože skvěle pracuje se vzdušnou vlhkostí.

Tam, kde se očekává ostřik vody (za umyvadlo, vanu, do sprchového koutu), je vhodné zvolit speciální hlazenou povrchovou úpravu hliněné omítky. Jako alternativu pak zákazníkům nabízím luxusní povrchy jako je lustro, japonská OTSU či tadelakt (marocký štuk) a další.

Mám hlínu z vykopaných základů domu. Dá se využít? 

Použití lokální hlíny je ve většině případů možné. Je však třeba provést testy a zkoušky, kterými jsme schopni zjistit, zda a za jakých úprav lze naši hlínu použít. Pro někoho může mít použití materiálu z "rodné hroudy" též symbolický význam.

Je třeba dbát zvýšené opatrnosti také při výběru písků. Někdy se stává, že se v nich nachází částečky oxidů železa, což se pak může projevit klidně až po čase na finálních jemných omítkách.

Napadá vás také nějaká otázka k hliněným omítkám? Prosím, napište mi ji.

Klikněte a můžete začít psát. Veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt.