Barvy všecky - V. Namíchejte si přírodní barvy

17.05.2024

Umění je neoddělitelnou součástí lidské kultury a historie. Malování, jedna z nejstarších forem vyjádření, se po staletí vyvíjelo a zdokonalovalo. V dnešní době se mnoho umělců vrací k přírodním materiálům, aby vytvořili barvy, které jsou nejen krásné, ale i šetrné k životnímu prostředí. Namíchejte si malířské barvy z čistě přírodních surovin a pigmentů i vy.


Při svém bádání jsem narazila na mnohé způsoby, jak se dají vytvořit barvy. Velmi inspirativní osobností, která maluje přírodními barvami, je paní Irena Ráček. Česká rodačka, která žije s manželem v Rakousku. Zde uvádím její vyzkoušené návody, jak lze vytvořit pojidla pro domácí barvy.


VAJEČNÉ TEMPERY

Vaječná tempera

1. Hlínu nebo minerální pigment smíchat s trochou vody na hustou kaši.

2. Žloutek či celé vejce dobře rozmíchat a zředit s 2/3 vody, jako konzervačního prostředku použijeme několik kapek hřebíčkového oleje (dá se koupit v lékárně).

3. Kaši z pigmentu a vody smícháme v poměru 1:1 s vaječným pojidlem a provedeme následovnou zkoušku:

Na skleněnou tabulku mázneme namíchanou barvu a vysušíme fénem - dá-Ii se suchá barva lehce rozmáznout, chybí jí pojítko - pokud vysušená barva praská a odlupuje se, je v ní vaječného pojítka moc.

Barva na tělo

Vaječný žloutek dobře rozmícháme a přidáme několik kapek hřebíčkového oleje. Po částech přidáme asi polovinu víčka glycerinu a znovu dobře zamícháme. Posléze přidáme 2/3 vody. Kaši z pigmentů smícháme s hotovým vaječným tmelem v poměru 1:1. Před upotřebením provedeme výše uvedenou zkoušku na skle.


KASEINOVÉ BARVY

Vápenné kaseinové pojidlo

4 díly tuk neobsahujícího tvarohu smícháme s 1 dílem hašeného nejméně 2 roky starého vápna. Po deseti minutách reakce je pojidlo hotové. Kaseinové pojidlo se musí každý den namíchat čerstvé. Na míchaní kaseinových barev pojidlo rozředíme s 2-3 díly vody.

Základní kaseinový klih

Lžíci boraxu rozpustíme v šálku horké vody. Tento roztok přelijeme přes 1/2 kg tuk neobsahujícího tvarohu a dobře rozmícháme mixérem. 20 minut necháme působit a posléze znovu rozmícháme.

Ekologické kaseinové lepidlo se sodou místo boraxu

30 g sody rozpustím v horké vodě a za stálého míchání nechám vychladnout. Přidám 1/2 kg odtučněného tvarohu a promíchám kuchyňským mixérem.

Necháme půl hodiny stát. Pak lze lepidlo studenou vodou rozředit na potřebnou konzistenci. Kaseinový klíh se sodou je vhodný jako lepidlo anebo jako pojidlo na barvy.

Upozornění: Toto lepidlo se musí připravovat denně čerstvé.

Malba kaseinovými barvami

Pigmenty barev smícháme s trochou vody na kaši. Na jeden díl barevné kaše přidáme jeden díl kaseinového klihu a tři díly vody.


Výroba malířských barev z přírodních materiálů není jen návratem k tradičním metodám, ale i cestou k udržitelnějšímu umění. Tento proces nabízí umělcům hlubší propojení s jejich dílem a umožňuje jim tvořit s vědomím, že nepřispívají k ekologické zátěži. Přírodní barvy mohou poskytnout dílům nezaměnitelný charakter a autenticitu, což v dnešní době technologického pokroku může být skutečně osvěžující. Vraťme se k základům a objevujme krásu, kterou nám příroda nabízí.


Další zdroje informací a návodů:

https://naturalearthpaint.com/blogrecipe-natural-casein-paint/

https://www.buildingsustainabilitypodcast.com/the-past-informs-present-the-present-informs-the-past-caroline-nicolay-bs120/

https://www.picas.cz/prirodni-pigmenty/

https://www.picas.cz/carovne-barvy-zeme/