Barvy všecky - I. Pravěk

15.04.2024

Od pradávných dob lidé využívali přírodní zdroje k výrobě barev a pigmentů. Tato přírodní barviva nejen oživila umělecká díla, ale také hrála klíčovou roli v rituálech, léčitelství a každodenním životě. V první části ze série článků s podtitulem Barvy všecky se podíváme na úplně počátky fascinující historie přírodních barviv a pigmentů.

Úsvit dějin lidstva

Tzv. Předhistorie je období, které předchází zavedenému záznamu dějin pomocí psaných dokumentů. I přes omezené zdroje a důkazy je zřejmé, že již první lidé využívali přírodní zdroje k výrobě barev a pigmentů. Tyto první barvy hrály klíčovou roli nejen v umění, ale také v rituálních a každodenních aktivitách pravěkých společností.

První známky využití přírodních barviv pocházejí z doby kamenné. Tyto první barvy hrály klíčovou roli nejen v umění, ale také v rituálních a každodenních aktivitách pravěkých společností.

Minerální pigmenty

Jedním z prvních známých typů pigmentů, které používali pravěcí lidé, byly minerální pigmenty. Oxidy železa, jako je hematit (červená barva) a okr (žlutá a hnědá barva), byly získávány ze země a používány k malování skalních kreseb, tělesné malby a dekorativních prvků.

Organická barviva

Kromě minerálních pigmentů pravěcí lidé využívali také organická barviva získávaná z rostlin, jako jsou bobule, listy, kořeny a květy. Oblíbená byla například šťáva z červené řepy nebo černého bezu. Také byliny a květiny, jako je šafrán, kurkuma a indigo, byly ceněny pro své výrazné barvy a byly používány v léčitelství, rituálních obřadech a uměleckých dílech.

Techniky získávání a použití

Pravěcí lidé vyvinuli různé techniky pro získávání a použití přírodních barviv. Například pro získání minerálních pigmentů byly používány jednoduché metody jako mletí kamenů a minerálů do jemného prášku. Pro organická barviva byly rostlinné materiály často vařeny nebo macerovány v horké vodě nebo tucích, aby byly uvolněny barvivé látky, které byly následně použity k barvení. 

I přes jednoduchost a omezené prostředky pravěcí lidé dokázali vytvořit bohatou paletu barev, které nejen oživila jejich umění a kulturu, ale také odrážela jejich znalosti, dovednosti a kreativitu.


Pokud vás tato historie přírodních barviv zaujala, prozkoumejte více o přírodních barvivech a jejich využití v nadcházejících článcích série Barvy všecky, na jejímž konci Vám povím i to, jak si můžete po vzoru starých mistrů vytvořit vlastní přírodní barvy.