Barvy všecky - IV. Moderní doba

06.05.2024

S nástupem průmyslové revoluce a v dnešní moderní době se způsoby výroby pigmentů a barviv dramaticky změnily. Průmyslová revoluce přinesla masovou výrobu a chemické inovace, které umožnily vývoj syntetických pigmentů a barviv. Ty se staly cenově dostupnější, odolnější a měly konzistentnější kvalitu než tradiční přírodní pigmenty. O těchto barvivech si přečtěte v následujícím textu.

Anilinová fialová (Mauvein)

Jde o první syntetické barvivo, objevené německým chemikem Williamem Henry Perkinem v roce 1856. Perkin původně hledal syntetickou cestu k výrobě chininu, ale náhodně objevil anilinovou fialovou během experimentu s anilinem. Toto barvivo bylo široce používáno v textilním průmyslu a zahájilo éru syntetických barviv.

U látky anilin byly později prokázány negativní dopady na lidské zdraví.

Berlínská modř (Berliner Blau)

Toto barvivo bylo objeveno v 18. století a bylo jedním z prvních syntetických anorganických barviv. Berlínská (také pruská či pařížská) modř byla používána v malbě a tisku a je známa svou intenzivní modrou barvou.

Azobarviva

Tato skupina syntetických barviv zahrnuje širokou škálu barev, včetně žluté, červené, oranžové a fialové. Azobarviva byla široce používána v textilním průmyslu a stala se jedním z nejvíce používaných syntetických barviv díky své stabilitě a široké škále barev. Azobarviva se používají také v potravinářském průmyslu. V současnosti se hovoří o jejich negativních dopadech na lidské zdraví.

Azobarvivo tartrazin
Azobarvivo tartrazin

Alizarin

Alizarinová červeň je organická sloučenina, která je historicky důležitá jako výrazné barvivo. Původně se barva získávala z kořene rostliny madder (mořena barvírská). V roce 1869 se Alizarin stal prvním přírodním pigmentem, který byl duplikován synteticky.

Alizarin
Alizarin

Phthalocyanine

Tato syntetická organická barviva byla objevena v 20. století a jsou známá svou jasnou a intenzivní modrou a zelenou barvou. Phthalocyanine barviva jsou velmi stabilní, odolné vůči světlu a teplu a jsou široce používána v tisku, plastech a malbě. 

Phthalocyanine
Phthalocyanine

Moderní doba

Jak vidíte na příkladech barviv výše, v dnešní době je výroba pigmentů a barviv téměř zcela ovládána chemickým průmyslem. Existuje obrovská škála syntetických pigmentů a barviv, které jsou k dispozici v různých odstínech a texturách. Tato barviva jsou používána ve všech oblastech života, od průmyslové výroby, architektury a automobilového průmyslu po potravinářství, umění, design a módu.

Výhody a nevýhody

Přechod k syntetickým pigmentům a barvivům přinesl řadu výhod, jako je vyšší odolnost, konzistence a dostupnost. Přinesl také některé nevýhody, včetně environmentálních obav, jako je znečištění a potenciální toxické účinky některých chemikálií používaných při výrobě těchto syntetických barviv. V důsledku toho je dnes stále více lidí a průmyslových odvětví hledá alternativy k tradičním syntetickým pigmentům, včetně přírodních a ekologicky šetrných variant.


Ve své práci se snažím využívat pouze přírodních barviv, jako to dělali naši předci - více viz předchozí díly této série článků. Vím totiž, že to lze. V některém z příštích dílů seriálu Vám dám i tipy na to, jak přírodní pigmenty získat a vytvořit si z nich doma vlastní barvy.

vzorky omítek s přírodními pigmenty
vzorky omítek s přírodními pigmenty